Відвідувачі форуму часто ставлять питання хто і як визначає виконавців житлово-комунальних послуг взагалі та виконавця послуги з утримання будинку зокрема?.
Спочатку хто такий цей виконавець?
ЗУ "Про житлово-комунальні послуги (Про ЖКП)"
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1875-15/page визначає:
виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
Також часто ставиться питання на якій підставі виконавцями послуг замість комунальних підприємств стають приватні? Відповідь проста. Закон не визначає форму власності того "суб'єкта господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу". Тому виконавцем може бути суб'єкт господарювання будь- якої форми власності. Аби тільки предметом діяльності його було надання житлово-комунальної послуги, та він був визначений виконавцем у встановленому законом порядку.
Так хто і як визначає виконавця?Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 ЗУ "Про ЖКП" до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить:
4) розроблення в межах повноважень системи нормативно-правових актів щодо формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), стандартів, нормативів, норм, порядків та правил у сфері житлово-комунальних послуг, а також щодо експлуатації, поточного і капітального ремонтів, реконструкції об’єктів житлового фонду;
Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25.04.2005р.
(
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0541-05 )затверджено "Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді".
Відповідно до п. 1.1. "Порядку..."
органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг:
з управління будинком, спорудою або групою будинків;
з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій;
з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ;
з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 1.4. "Порядку..."
1.4. Виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.
Тобто, якщо власники житлового будинку (власники житлових і нежитлових приміщень у будинку) самостійно не визначили виконавця, виконавця для них повинен визначити ОМС.Якщо власники будинку визначили виконавця послуги з управління будинком і уповноважили його визначити виконавців інших послуг самостійно, він може їх визначити на підставі абз. 2 п. 1.5. "Порядку..."
Власник (власники) житлових будинків може (можуть) уповноважити на визначення виконавців житлово-комунальних послуг виконавця послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків.
Як власникам реалізувати своє право на визначення виконавця на практиці?1-й варіант: створити ОСББ ( "ОСББ: переваги та застороги" читайте тут:
http://gro-za.org/forum/index.php?topic=5587.0.html ).
2-й варіант: створити "Будинковий комітет", який відповідно до свого "Положення..." (затверджується ОМС) матиме право, як мінімум, на участь у визначенні виконавця. Можливість створення "Будинкового комітету" передбачена ЗУ "Про органи самоорганізації населення"
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2625-14 (Ознайомитися з прикладом "Положення про будинковий комітет" можна тут
http://gro-za.org/forum/index.php?topic=7636.0.html?PHPSESSID=6ed4efj621uoftrj928heqdh71 ).