Згідно із визначенням у ЗУ «Про кооперацію»;
Пай - майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.
Згідно із ст. 19-1 цього ж ЗУ:
У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Тобто наразі у більшості кооперативів маємо приблизно однакову ситуацію: квартири (гаражі) належать членам кооперативу, а будинок (інфраструктура гаражів) відповідному кооперативу. Частка в будинку (інфраструктурі) і є паєм члена кооперативу.
Питання 1. Чи вірне таке розуміння приватної власності члена кооперативу і власності кооперативу?
Питання 2. Чи вірне таке розуміння паю?
Аналізуючи типові статути гаражного і житлового кооперативів помітив що у першому ніколи не згадується про паї, в той час як у другому — завжди. Причому в гаражному кооперативі можуть бути ще й грошові паї.
Питання 3. Чому виникла і зберігається така «традиція»?
Дякую за відповіді.