'ГРО-ЗА' - ГРОмадський правоЗАхисник

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Для того, щоб надіслати запитання, реєстрація у форумі не потрібна.

Автор Тема: ВССУ: стягнення експлуатаційних витрат при виході з членів кооперативу  (Прочитано 1278 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Перо

  • Супермодератор
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8691
    • Перегляд профілю

Цитувати
Державний герб України

Ухвала

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017  року   м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України

з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючогоЛуспеника Д.Д., суддів:Журавель В.І.,Закропивного О.В., Хопти С.Ф., Штелик С.П.,

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом обслуговуючого кооперативу «Добра родина» до ОСОБА_6 про стягнення заборгованості за касаційною скаргою обслуговуючого кооперативу «Добра родина» на рішення Київського районного суду м. Одеси від 20 листопада 2015 року та рішення апеляційного суду Одеської області від 07 червня                      2016 року,

в с т а н о в и л а :

У серпні 2015 року обслуговуючий кооператив «Добра родина»(далі - ОК «Добра Родина») звернувся до суду із позовом до ОСОБА_6 про стягнення коштів за користування комунальними послугами з водопостачання та електроенергії, інших експлуатаційних витрат за період з 01 січня 2014 року по 01 серпня 2015 року у розмірі 17 559 грн 31 коп., які надаються кооперативом. На обґрунтування позову зазначено, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_2, вступив до членів кооперативу, але відмовляється від сплати коштів добровільно.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 20 листопада                    2015 року у задоволенні позову ОК «Добра Родина» відмовлено.

Рішенням апеляційного суду Одеської області від 07 червня                      2016 рокурішення суду першої інстанції скасовано, позов ОК «Добра Родина» задоволено частково. Стягнуто із ОСОБА_6 на користь ОК «Добра Родина»заборгованість за водопостачання ув розмірі 356 грн 19 коп., експлуатаційні витрати у розмірі 900 грн, в іншій частині позову відмовлено.

У касаційній скарзі ОК «Добра Родина», посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення судів та ухвалити нове рішення про задоволення його позову. 

Відповідно до п. 6 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів» Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ  діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.

Судами встановлено, що свідоцтвом про відповідність збудованого об'єкту проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил Інспекцією ДАБК в Одеській області № 42 від 18березня                    2009 року підтверджено відповідність закінченого будівництвом об'єкта (окремого пускового комплексу): пансіонату сімейного відпочинку по                    АДРЕСА_2 проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та готовність його до експлуатації (а.с.87).

27 жовтня 2009 року пансіонат сімейного відпочинку передано підрядником будівництва ТОВ «Чисте місто» на баланс ОК «Добра родина» (а.с. 4).

За статутом ОК «Добра Родина» є обслуговуючим кооперативом, що утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб із задоволення економічних, соціальних і інших потреб членів кооперативу на основі поєднання їх особистих, колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Метою діяльності кооперативу є задоволення потреб його членів в належному утриманні будівель (житлових та нежитлових) в Пансіонаті сімейного відпочинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2, та території (прибудинкової) комплексу.

Розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради № 723 від 24 листопада 2009 року за кооперативом «Добра родина» визначено територію площею 2870 кв. м (а.с. 15).

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції в Одеській області 11березня 2014 року, ОСОБА_6 є власником квартири АДРЕСА_2, право власності зареєстроване у встановленому законом порядку.

В період з 12 жовтня 2013 року до 06 квітня 2014 року ОСОБА_6 був членом ОК «Добра родина».

Рішенням зборів правління ОК «Добра родина» для членів кооперативу 27 березня 2014 року встановлені експлуатаційні витрати в розмірі 250 грн щомісячно, до 27 березня 2014 року - 200 грн щомісячно, які складаються із витрат на утримання найманих осіб, заробітну плату працівників, податків, господарських витрат, накопичувального фонду, витрат на послуги зв'язку, витрат на банківське обслуговування, витрат на полив насаджень у весінньо-осінній період, охорону тощо.

Між ВАТ ЕК «Одесаобленерго» та ОК «Добра родина» як споживачем зі статусом «пансіонату сімейного типу» укладений договір на постачання електричної енергії від 20 січня 2012 року, об'єкт електрозабезпечення відноситься до нежитлових приміщень, і тому тарифікація здійснюється не за тарифами для населення.

Із договору №159/1 від 29 жовтня 2009 року вбачається, що виконавець ТОВ «Інфокс» надає ОК «Добра родина» послуги з постачання води.

За довідкою ОК «Добра родина» ОСОБА_6 за період з 01січня                    2014 року по серпень 2015 року нараховано заборгованість за воду у розмірі 970 грн 31 коп., електроенергію -  6 943 грн 48 коп., експлуатаційні витрати - 4 900 грн.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст.20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Вирішуючи спір в частині стягнення коштів за користування послугами електроенергії, апеляційний суд виходив із того, що стягнення з відповідача вартості електроенергії за тарифом, передбаченим для оплати послуг з постачання електроенергії на «будівельний майданчик» «пансіонату сімейного відпочинку», який за державним класифікатором відноситься до нежитлових будівель, при очевидних обставинах надання органами державної влади нерухомому майну ОСОБА_7 статусу квартири у житловому будинку, суперечитиме принципу «законних очікувань», «правової визначеності», передбаченого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, а також засадам надання та споживання житлово-комунальних послуг, встановленим Законом України «Про житлово-комунальні послуги».  Негативні наслідки невідповідності правовстановлювальних документів на майно, яке перебуває на балансі ОК «Добра Родина», а також умов договору із ПАТ «ЕК «Одесаобленерго» про постачання електричної енергії, дійсним обставинам щодо статусу особи споживача, невиконання кооперативом вимог технічних умов та не оформлення акту допуску на підключення електроенергії, не можуть бути покладені на споживача - власника квартири, виходячи з засад справедливості, добросовісності та розумності.

Із такими висновками судів погодитися не можна.

За змістом п. 1.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом (п. 1.3. Правил).

Об'єкт споживача по АДРЕСА_2 належить до нежитлових будівель, постачання електричної енергії за вказаною адресою здійснюється за договором між ВАТ ЕК «Одесаобленерго» та основним споживачем ОК «Добра родина» від 20 січня 2012 року відповідно до Правил користування електричною енергією. Тобто, розрахунки між постачальником електричної енергіїта ОК «Добра родина» здійснюються за тарифами всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).

Згідно п. 1.9. статуту ОК «Добра родина» кооператив є неприбутковою організацією, тому рішення апеляційного суду у справі про відмову у стягненні із ОСОБА_6 вартості послуг за постачання електричної енергії у зв'язку з їх нарахуванням не за тарифом для населення, фактично призводить до покладення вказаних витрат на ОК «Добра родина» при розрахунках із ВАТ ЕК «Одесаобленерго».

Стягуючи із відповідача експлуатаційні витрати лише період часу, в який ОСОБА_7 входив до членів ОК «Добра родина», апеляційний суд виходив із того, що експлуатаційні витрати і їх калькуляція, визначені рішенням загальних зборів кооперативу (а. с. 110, 111-115), складаються з витрат на утримання найманих осіб, заробітну плату працівників, податків, господарських витрат, накопичувального фонду, витрат на послуги зв'язку, витрат на банківське обслуговування, витрат на полив насаджень у весінньо-осінній період, охорону тощо, що за змістом фактично є щомісячним членським внеском кожного члена кооперативу. Враховуючи те, що членом кооперативу ОСОБА_7 був у період з 12 жовтня 2013 року до 06 квітня                2014 року, то стягненню підлягають кошти у розмірі 900 грнь за зазначений період. За наступний період кошти стягненню не підлягають, оскільки з часу виходу із членів кооперативу відносини членства припинилися, а надання послуг, визначених кооперативом як експлуатаційних для осіб - не членів кооперативу, не може носити примусовий характер, оскільки вони не є послугами з тепло-, водо-, електропостачання, та принципи їх надання, вартість повинні бути врегульованими відповідним договором.

Із такими висновками також погодитися не можна.

За змістом ст.  1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій  включено прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо.

До переліку експлуатаційних послуг у будівлі по АДРЕСА_2 входять також послуги з утримання будівлі, зокрема зовнішнє освітлення, вивезення твердих побутових відходів, полив зелених насаджень, технічне обслуговування засобів обліку тощо (а. с. 110).

Надання вказаних послуг спрямовано на задоволення потреб фізичних осіб щодо забезпечення експлуатації у тому числі допоміжних приміщень будівлі,   технічного   обладнання,   елементів зовнішнього  благоустрою; співвласники пансіонату  зобов'язані  брати участь у загальних витратах,   пов'язаних   з   утриманням  будівлі і  території  навколо неї  відповідно   до   своєї  частки  у нерухомому майні. 

Дійшовши висновку про взаємозалежність обов'язку відповідача нести експлуатаційні витрати від його членства в ОК «Добра родина», апеляційний суд належним чином не встановив обсяг експлуатаційних послуг, фактичну кількість їх надання ОК «Добра родина» та залишив поза увагою визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов'язок споживача оплачувати послуги з утримання будинку, якщо він фактично користувався ними. Судом не з'ясовано, чи за кожною складовою послуг  з утримання будівлі по АДРЕСА_2 ОСОБА_7 звільняється від оплати рахунків за ці послуги у зв'язку з виходом із членів кооперативу.

Крім того, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно ч. 5 ст. 88 ЦПК України, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції чи Верховний Суд України, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 316 ЦПК України, у резолютивній частині рішення апеляційного суду має зазначатися про розподіл судових витрат.

Ухваливши нове рішення у справі, апеляційний суд не вирішив питання про розподіл судових витрат.

З наведених підстав рішення апеляційного суду підлягає скасуванню із передачею справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції згідно                         ст. 338 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ,

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу обслуговуючого кооперативу «Добра родина» задовольнити частково.

Рішення апеляційного суду Одеської області від 07 червня                      2016 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий                                           Д.Д. Луспеник

     

          Судді:                                                       В.І. Журавель

                                                                                 О.В. Закропивний

                                                                                 С.Ф. Хопта

                                                                            С.П. Штелик

http://reyestr.court.gov.ua/Review/69762816

Записаний
 


Мониторинг доступности сайта Host-tracker.com
email