Як зробити київські комунальні тарифи справедливими і обґрунтованими? - радилися у Міністерстві депутати Київради й представники КМДА
Вперше за круглим столом у Мінжитлокомунгоспі Міністр з питань ЖКГ України Олексій Кучеренко зібрав 4 вересня для професійної незаангажованої розмови про ситуацію з київськими тарифами депутатів – представників майже всіх фракцій Київської міської ради, представників КМДА, інспекції по цінах, житлово-комунальної інспекції.
Взяти ініціативу на себе профільне Міністерство підштовхує заглиблення тарифної кризи у столиці, його фахівці готові вести розмову щодо економічної та юридичної оцінки ситуації, що склалася з тарифоутворенням в сфері житлово-комунального господарства Києва. МінЖКГ пропонує взяти на себе роль аналітика, який донесе думки, ініціативи депутатів міськради, профспілок до всіх вищих органів влади, адже з одного боку необхідно захистити інтереси і права людей – споживачів на якісні послуги за економічно-обгрунтованими тарифами, з іншого – скорегувати засади діяльності підприємств житлово-комунального сектору та законодавчу базу, якою вона забезпечується.
Василь Яструбінський, начальник Головного управління з питань цінової політики КМДА поінформував присутніх, що в липні за тарифами встановленими з 1.06.09. сплатило 85% киян. Економічну обґрунтованість витрат на виробництво послуг попередньо обуло підтверджено висновками цінової інспекції, проте за основу розробленого тарифу виконавцями послуг було взято підвищення лише на 50-70% від цього обгрунтування. Також законно провели і зниження тарифів на 5%. Щодо вимог необхідності встановлення тарифів на житлові послуги після проведення побудинкових громадських слухань, то нині, за словами Яструбінського, їх проведено вже в понад 500-х будинках і цей процес триває. Він також зазначив, що крім державної субсидії, численна когорта киян отримала і безготівкову допомогу від столичної влади.
Депутат від фракції «Блок Юлії Тимошенко» Семен Борисенко запропонував вжити заходів для чіткого окреслення складових тарифів і визначити тариф, який буде діяти на період кризи.
Депутат від фракції «Блок Віталія Кличка» Дмитро Андрієвський аргументував, що безготівкова допомога не надавалася киянам, адже вона мала б підтверджуватися бюджетом Києва.
Представник фракції «Громадський актив Києва» Юрій Бондарь піддав сумніву висновки цінової інспекції, він зазначив, що лише запровадження незалежного регулятору тарифоутворення в ЖКГ, на зразок НКРЄ, дасть змогу знайти істину в цьому питанні.
Проблеми відсутності у столиці прямих договорів між виконавцями послуг і споживачами, що також потребує законодавчого врегулювання, та необхідність незалежного аудиту надавачів послуг-монополістів підняв у своєму виступі Олександр Клюс – депутат від фракції «Блок Віталія Кличка».
Заступник голови Київської міської ради профспілки працівників житлово-комунального господарства Лариса Бондарчук наголосила, що підприємства житлово-комунального господарства здебільшого знаходяться у скрутному становищі. З-за хронічної невиплати заробітної плати працівники підприємств вдаються до пікетів, нині працівники ЖЕКів Деснянського району столиці готуються до страйку. Загалом у трьох районах Києва, «Київпастрансі», «Київводоканалі» комунальникам боргують зарплату, працівники невеличкого підприємства, яке веде питання пожежної безпеки споруд, не отримували зарплату з грудня минулого року. Тому галузева профспілка виступає за необхідність підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги та звертається до органів місцевої і центральної влади з проханням допомогти у розв’язанні проблем заборгованості по заробітній платі.
Міністр з питань ЖКГ України Олексій Кучеренко підсумовуючи результати діалогу за круглим столом, зазначив, що на його думку, у тому разі якщо рішення Уряду про призупинення дії нових київських тарифів не оскаржено в суді, то і тарифи ці не діють. Саме тому він закликав киян сплачувати за старими тарифами.
Саме невизначеність механізму формування тарифів спричиняє баталії з приводу їх підвищення – вважає Олексій Кучеренко, - Мінжитлокомунгосп розробив проект закону про Національну комісію з регулювання тарифів на житлово-комунальні послуги, який зняв би більшість протиріч і наповнив змістом процес підвищення тарифів.
Крім того, переконаний Міністр, щоб не виникало сумнівів у справедливості підвищення вартості послуг, до процесу обговорення тарифів необхідно залучати людей, які будуть за ними платити. Побудинкові громадські слухання, які вперше цього року на виконання постанови Уряду №529 та за ініціативи Міністерства й Державної житлово-комунальної інспекції було проведено у трьох будинках Шевченківського району Києва наочно це довели. У проведенні громадських слухань в першу чергу мають бути зацікавлені органи місцевого самоврядування, на них згідно законодавства покладено і функції організаторів таких заходів.