'ГРО-ЗА' - ГРОмадський правоЗАхисник

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Для того, щоб надіслати запитання, реєстрація у форумі не потрібна.

Автор Тема: ЖЕК та ОСББ: контроль за наданням послуг  (Прочитано 7398 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю

В суспільстві існує думка, що створення ОСББ допомагає вирішити проблеми з якістю надання комунальних послуг. Останнім часом із різних боків розвернута агітація за створення ОСББ. На форумі неодноразово повідомлялося про факти такої агітації. Також відповідна роз'яснювальна робота щодо ОСББ фінансується фондом "Відродження" у безлічі проектів.
Переглядаючі матеріали про створення ОСББ і оцінюючі аргументи, викладені у цих матеріалах, прийшов до думки, що більшисть цих аргументів грунтується більше не риториці і піарі, ніж на суті справи. Основний аргумент за створення ОСББ у таких публікаціях наступний: "ЖЕК-потрошитель" бере гроші невідомо за що, послуг не надає, контролювати ми його не можемо. Тож, давайте ми його усунемо, візмемо справу в свої руки і власними руками створимо у нашому будинку "світле майбутнє", чи що там у нас вийде.
На мою думку твердження про "власними руками створимо" і є піаром. Наскільки я зрозумів, дещо спрощуючи ситуацію, після створення ОСББ функції ЖЕК переходять до правління ОСББ. Тож "власними руками створимо" у кращому випадку буде відноситись до членів правління, у гіршому - до голови правління. У інших членів ОСББ та просто власників приміщень у будинку з ОСББ проблеми залишаються ті самі, що й при ЖЕК: контроль за наданням послуг і прозорість тарифів на ці послуги. Саме ці питання я вважаю основними для споживачів ЖКП. І саме цьому мене дуже дратує аргумент про "свої руки". Розмова про "свої руки" автоматично вирішує питання контролю на користь ОСББ - бо "руки" ж "свої". Але, з підстав викладених вище, у байку про свої руки я не вірю.
Тож, спробую розібратися, які можливості для контролю за тарифоутворенням та наданням послуг надані законодавством наступним категоріям споживачів:
  • пересічному члену ОСББ,
  • власнику квартири в будинку з ОСББ, який не є членом ОСББ,
  • власнику квартири в будинку без ОСББ
Якщо комусь ще цікава ця тема, був би радий почути їх думки. Водночас не хотілося б, щоб тема перетворилася на ще одну тему "створювати, чи не створювати ОСББ". Цікавлять виключно питання контролю. 
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Моя думка - діючого механізму контролю за наданням послуг немає. Підтверджена досудовою та судовою практикою щодо КП Чоколівське. Якість роботи цього КП - середня по місту. Тобто ніяка. Є можливість, хоча і складно, одноразово довести відсутність послуги. Однак постійний контроль з постійним отриманням доказів ненадання послуг я побудувати не змогла. Деякі алгоритми можуть спрацювати 1-2 рази. А потім доводиться міняти тактику.
При виконанні цієї роботи відбувались спілкування з виконавцем послуг, балансоутримувачем, прокуратурою, міліцією, СРДА, КМДА, захистом прав споживачів, СЕС. Є ще незадіяні інстанції.

Щодо прозорості тарифів на послуги - я отримати реальний розрахунок не змогла. Інші, наскільки мені відомо - теж. Повторю анекдот з життя: "Міністру ЖКП не змогли надати прозорий розрахунок вартості обслуговування його будинку".

Чомусь мені здається, що незалежно від того, хто утримує будинок: КП чи ОСББ, ситуація з контролем та розрахунком - однакова. Якщо хтось має інший досвід - прошу поділитись. В тому числі мешканців ОСББ-шних будинків.
Записаний

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю
ЗУ "Про ОСББ": контроль за наданням послуг
« Reply #2 : 03 Квітня 2011, 14:33:45 »

Згідно ст.10 ЗУ "Про ОСББ" "Вищим органом управління об'єднання є загальні збори". У тій же статті перелічені питання, які входять до виключної компетенції загальних зборів.
(click to show/hide)
Тож участь у загальних зборах для пересічного члена об'єднання надає йому можливість принаймні ознайомитись з кошторисом, балансом та річним звітом об'єднання. Також мається деяка можливість контролю над укладанням "дорогих" договорів.
Щодо пункту "визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання" виникло питання. Не зрозуміло, що за внески маються на увазі. Чи відносяться ці внески до оплати ЖКП? Якщо відносяться, то хто тоді визначає розмір внесків для власників квартир, які не є членами ОСББ?
Також
Цитувати
Для здійснення контролю за фінансово-господарською діяльністю правління об'єднання на загальних зборах обирається з числа членів об'єднання ревізійна комісія (ревізор) або приймається рішення про залучення аудитора.
     Порядок діяльності ревізійної комісії та її кількісний  склад затверджуються загальними зборами.
 
Тож участь у загальних зборах дає можливість пересічному члену об'єднання впливати на контроль за діяльністю об'єднання і таким чином.
Наскільки мені відомо, скликання загальних зборів є великою проблемою для існуючих ОСББ.

Також пересічний член ОСББ може отримати деяку інформацію згідно ст. 14 закону.
(click to show/hide)

Після того, як ОСББ визначиться з управителем, управитель повинен укласти договір із власниками приміщень у будинку. Згідно ст. 13
Цитувати
Відносини власників  приміщень   і   управителя   регулюються договором між ними,  який укладається на основі Типового договору, форму якого затверджує спеціально уповноважений центральний  орган виконавчої влади з питань містобудування та житлової політики.
...
Укладення договору   між   власником  окремого  приміщення  у житловому комплексі та управителем є обов'язковим  і  не  залежить від  членства  в об'єднанні,  за винятком випадку,  коли власник і управитель є однією особою.

Тож подальші питання контролю над послугами регламентуються саме цим договором.
Записаний

Dugf

  • Досвідчений дописувач
  • ***
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 532
    • Перегляд профілю

...
Щодо прозорості тарифів на послуги - я отримати реальний розрахунок не змогла. Інші, наскільки мені відомо - теж. Повторю анекдот з життя: "Міністру ЖКП не змогли надати прозорий розрахунок вартості обслуговування його будинку".

Чомусь мені здається, що незалежно від того, хто утримує будинок: КП чи ОСББ, ситуація з контролем та розрахунком - однакова. Якщо хтось має інший досвід - прошу поділитись...


Я отримав розрахунок тарифів (http://gro-za.org/forum/index.php?topic=5748.0.html) у судовій справі (http://gro-za.org/forum/index.php?topic=4454.75.html) від ОМС.

Яскравий приклад як не потрібно розраховувати тарифи.

P.S. не ОСББ
« Останнє редагування: 03 Квітня 2011, 16:34:06 від Dugf »
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Я отримав розрахунок тарифів (http://gro-za.org/forum/index.php?topic=5748.0.html) у судовій справі (http://gro-za.org/forum/index.php?topic=4454.75.html) від ОМС.
Яскравий приклад як не потрібно розраховувати тарифи.
P.S. не ОССБ

Шановний пане Dugf! Звертаю Вашу увагу, що предметом дослідження є не будь-який розрахунок (навіть, підписаний поважними чиновниками та з купою печаток). Таких псевдо "економічно обгрунтованих" розрахунків на сайті ГІОЦ КМДА - хоч греблю гати. Але ж. Джерело походження цифр в тих розрахунках - нікому не відоме.
Я не змогла отримати реальний розрахунок, при якому підтвердженими є всі первинні цифри. Який би відповідав вимогам законодавства.
Записаний

Dugf

  • Досвідчений дописувач
  • ***
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 532
    • Перегляд профілю

...Основний аргумент за створення ОСББ у таких публікаціях наступний: "ЖЕК-потрошитель" бере гроші невідомо за що, послуг не надає, контролювати ми його не можемо...

14 березня 2011 року зустрічався з мером нашого міста (Кіровоград). Основний аргумент - у держави немає коштів проводити капітальні ремонти житлового фонду!!!

На всі поставлені запитання була одна відповідь: -Створюйте ОСББ.

На запитання: -Як щодо участі попереднього власника у проведенні капітального ремонту будинку у разі створення ОСББ? -Ви власники. У держави немає коштів.     
Записаний

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю
ЖЕК та ОСББ: Типові договори
« Reply #6 : 03 Квітня 2011, 16:46:06 »

У варіанті з ЖЕК ми маємо два типові договори, які добре відомі користувачам форуму:
ТИПОВИЙ ДОГОВІР про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який затверджений разом із порядком формування тарифів.
ТИПОВИЙ ДОГОВІР про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, який затверджено разом із правилами надання відповідних послуг.
У варіанті ОСББ ми маємо ТИПОВИЙ ДОГОВІР відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя.
Порівняння цих типових договорів у купі із переліченими документами виходить не на користь ОСББ із наступних підстав:
  • Договір у варіанті ОСББ не має обов'язкових додатків із деталізацією послуг
  • Ніде нічого не сказано про регламент надання послуг
  • Ніде нічого не сказано про обов'язковість взяття на облік квартирних засобів обліку. Із квартирними лічильниками тепла проблеми можуть бути більшими, ніж у варіанті з ЖЕКом
  • Не член ОСББ ніяк не може впливати на обсяг послуг, який він хоче отримувати. Перелік послуг приймається на загальних зборах ОСББ. Що приймуть - те й буде. Місцеве самоврядування до переліку послуг тут вже відношення не має?
  • Не відомо, чи діють у випадку ОСББ розрахунки тарифу з ПКМУ №527?
Тобто, як на мене, присутня деяка двозначність у законодавстві не на користь ОСББ.
Записаний

Dugf

  • Досвідчений дописувач
  • ***
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 532
    • Перегляд профілю

Шановний пане Dugf! Звертаю Вашу увагу, що предметом дослідження є не будь-який розрахунок (навіть, підписаний поважними чиновниками та з купою печаток). Таких псевдо "економічно обгрунтованих" розрахунків на сайті ГІОЦ КМДА - хоч греблю гати. Але ж. Джерело походження цифр в тих розрахунках - нікому не відоме.
Я не змогла отримати реальний розрахунок, при якому підтвердженими є всі первинні цифри. Який би відповідав вимогам законодавства.

Тож висновок напрошується сам - немає у містах України розрахунків тарифів, які б відповідали всім вимогам! Віктор Іванович вже давно поставив такий діагноз. Серед інших чинників і відсутність обліку витрат окремо по кожному будинку.

Поки ми не загостримо цю тему, так і далі будуть розраховувати.

Я спілкуюсь з працівниками приватного ЖЕКу і що вони розповідають: для приватників вимоги у частині розрахунків тарифів набагато суворіші. Обґрунтовують чиновники це тим, що мешканці таких будинків більш продвинуті і можуть чинити опір і створювати проблеми. А для КП і так пройде.       
Записаний

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю

Ще один, начебто законний засіб контролю - створення будинкового комітету згідно ЗУ "Про органи самоорганізації населення". Згідно з ст. 14 цього закону:
Цитувати
1. Органу  самоорганізації  населення  у межах території його діяльності  під  час  його  утворення   можуть   надаватися такі повноваження:
...
6) здійснювати  контроль за якістю надаваних громадянам,  які проживають  у  жилих  будинках  на  території  діяльності   органу самоорганізації населення, житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених жилих будинках ремонтних робіт;

Така точка зору обстоюється в документі, доданому до повідомлення http://gro-za.org/forum/index.php?topic=5875.msg22671.html#msg22671
Зокрема:
Цитувати
На практиці будком може щомісячно підписувати із ЖЕКом акти про виконання робіт з утримання будинку, на підставі яких визначається факт виконання та обсяги конкретних робіт і відповідно проводяться нарахування (перерахунок) мешканцям. Для такого контролю ініціативним жителям потрібно здійснити наступні дії. По-перше, надати до своєї житлово-експлуатаційної організації:
· заяву про намір здійснювати такий контроль;
· документи про легалізацію будинкового комітету.

Знайти законодавчу вимогу щодо підписання "із ЖЕКом актів про виконання робіт з утримання будинку" мені не вдалося.
Записаний

Archer

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 61
    • Перегляд профілю

Идея интересная. В случае с неадекватной ситуацией с руководством ОСББ может быть выходом.
Записаний

Валентина

  • Активний Дописувач
  • ***
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 437
    • Перегляд профілю
    • Email

Практично здійснити це майже неможливо. Будкомітет це той же ОСН. Вже біля року судиться голова ОСН "Рідна оселя" Солом янський р-н, ЖЕКи не реагують на прості звернення ОСН до них, тим паче не стануть вони співпрацювати з питання контролю за їх діяльністю. Вони навіть не здійснюють зняття показань будинкових лічильників у присутності представників мешканців ( навіть голови ОСН).
Записаний

Archer

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 61
    • Перегляд профілю

Практично здійснити це майже неможливо. Будкомітет це той же ОСН. Вже біля року судиться голова ОСН "Рідна оселя" Солом янський р-н, ЖЕКи не реагують на прості звернення ОСН до них, тим паче не стануть вони співпрацювати з питання контролю за їх діяльністю. Вони навіть не здійснюють зняття показань будинкових лічильників у присутності представників мешканців ( навіть голови ОСН).

Один дракон сменит другого дракона. Всегда существует проблема ( диллема ?)- жильцы хотят получить побольше услуг и заплатить меньше. ЖЕК хочет собрать денег побольше и ничего не сделать. Голова ОСББ после получения доступа к финансовым потокам будет действовать точно так же.
Записаний
 


Мониторинг доступности сайта Host-tracker.com
email