Дивіться "Типовий договір на надання послуги..." (ПКМУ № 630
http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/630-2005-п/page2 ). Для будинку садибного типу з договору буде виключено частину тексту щодо послуг у багатоквартирному будиинку та тих, які або "Водоканалом"
(назва - образна, узагальнююча) не надаватимуться (водовідведення), або взагалі не є предметом його діяльності (ЦО, ГВП).
Точки розподiлу, в яких здiйснюється передача послуг вiд виконавця споживачевi
22. Точками розподiлу, в яких здiйснюється передача послуг вiд виконавця споживачевi, є:
1) у багатоквартирному будинку послуги з:
централiзованого опалення - вiдгалуження вiд стоякiв у межах квартири;
постачання холодної та гарячої води - пiсля першої водозапiрної арматури на вiдгалуженнi вiд стояка у квартирi споживача;
водовiдведення - зливний отвiр санiтарно-технiчних приладiв;
2) у будинку садибного типу - мiсце пiдключення вiдповiдної iнженерної мережi будинку до мережi виконавця.
"ПРАВИЛА користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (Наказ № 190
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0936-08 )
Межа балансової належності - лінія розподілу елементів систем водопостачання та водовідведення і споруд на них між власниками або користувачами.
Водопровідний ввід - трубопровід від розподільчої (внутрішньоквартальної або вуличної) мережі до зовнішньої стіни будинку або межі території об'єкта з колодязем і запірною арматурою у місці приєднання до водопровідної мережі.
1.3. Виробник обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування із споживачем.
4.1. Для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил.
Для одержання технічних умов замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг:
заяву;
опитувальний лист за формою згідно з додатком 2;
ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.
Технічні умови мають містити графічний матеріал із нанесенням відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об'єкта будівництва.
Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.
{ Пункт 4.1 розділу IV в редакції Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства N 541 ( z1895-12 ) від 24.10.2012 }
4.3. Забороняється будь-яке самовільне приєднання об'єктів водоспоживання до діючих систем централізованого водопостачання та водовідведення (включаючи приєднання до будинкових вводів, внутрішньобудинкових мереж або до мереж споживачів).
Таким чином вулична система водопостачання перебуває у власності або на балансі "Водоканалу", а водопровідний ввід будинку присадибного типу облаштовуєтся власником будинку, за кошти власника будинку і перебуває у його власності. Власність зобовязує ( ч. 3 ст. 13 Конституції України, ч. 4 ст. 319 ЦКУ). Обовязок по утриманню (обслуговуванню, ремонту) вводу закон покладає на його власника. Але допускає, що за обопільною згодою, відповідно до укладеного договору, "Водоканал" може здійснювати заходи по утриманню вводу за кошти власника. ЦКУ:
Стаття 322. Тягар утримання майна
1. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Тобто місце встановлення межі балансової належності у місці відгалуження від вуличного водогону є очевидним і відповідає вимогам чинного законодавства. Проте місце обладнання вузла обліку (що в загальному випадку повинне співпадати з межею балансової належності ) дозволяєтся облаштовувати як у місці відгалуження від вуличного водогону, так і далі на самому вводі ( у окремому колодязі у дворі, у будинку). Про що окремо зазначається у проекті.
5.2. Вузли обліку повинні розташовуватись на мережі споживача, як правило, на межі балансової належності мереж виробника та споживача, або за згодою виробника в приміщеннях, розташованих безпосередньо за зовнішньою стіною будівлі в місці входу водопровідного вводу.
Перенесення вузла обліку з вулиці у двір дозволяють з метою забезпечення його схоронності.