На Форумі вже зазначалось, що є проект нових ПКЕЕН. Згідно з якими в разі не укладення договору, після отримання споживачем пропозиції зі сторони постачальника, та не подання спрживачем протоколу розбіжностей до запропонованого договору, постачання електроенергії споживачу припиняється. Проект на стадії обговорення і ще не прийнятий. Тож на сьогодні є чинними ПКЕЕН, що затверджені Постановою КМУ № 1357 від 26 липня 1999 року ( зі змінами).
Відповідно до чинних "Правил користування електричною ененергією для населення" (ПКЕЕН) споживання електроенергії без договору є порушенням - "самовільним підключенням".
" самовільне підключення - споживання електричної енергії без укладення з енергопостачальником договору про користування електричною енергією або підключення з порушенням цих Правил; "
пункт 2 ПКЕЕН ( zakon2.rada.gov.ua/rada/show/1357-99-п/find?text=%E1%E5%E7&x=5&y=8 )
Часто енергетики використовують цей пункт для залякування споживачів під час спонукання їх до підписання договору в редакції, що є невигідною споживачу. Схема проста "як двері" і наглядно проілюстрована ще у фільмі "Бриллиантовая рука" - "А не будут брать, отключим газ!". В нашому випадку - не підпишеш договір, відключим елекроенергію!
Часто лунає питання: "А як боротися? На що посилатися?"
Наводжу аргументацію, застосовану мною.
В 2009-2010 роках Артемівський РЕМ (підрозділ "Донецькобленерго") ну дуже хотів заставити споживачів платити не по абонентським книжкам (які споживач заповнює сам), а по своїм друкованим рахункам. Щоб цього досягти на "законній" підставі, стали переукладати договори. В договір внесли обов`язок споживача сплачувати за послугу виключно по рахунках РЕМ. В ході мого з РЕМ листування на цю тему, і я отримав в одному з листів натяк на можливе відключення через відсутність договору (розумію, що то було формально, реально відключати вже ніхто не збирався бо стало б "себе дороже", але і я формально відреагував).
Витяг з заяви під спойлером, у майже повному обсязі заява в доданому файлі:
Более того Ваши слова: « Поэтому потребитель имеет право только принять или не принять предложенные энергопоставщиком условия договора и в случае их неприятия приостановить потребление электроэнергии» - конец цитаты – можно расценивать как угрозу отключения. В связи с чем вынужден заявить, что уже более 18 лет являюсь абонентом Артемовского городского РЭС, оплату произвожу регулярно и задолженности по оплате не имею, а согласно абз. 9 ч. 2 ст. 27 ЗУ « О Электроэнергетике» от 16.10.1997г. № 575/97:
« Правопорушеннями в електроенергетиці є: …
…- незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками. ( Абзац дев'ятий частини другої статті 27 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2706-IV ( 2706-15 ) від 23.06.2005 )».
Пунктом 35 ПКЕЕН установлен исчерпывающий перечень причин ( в количестве 6 причин), наличие которых допускает производить отключение:
«35. Енергопостачальник має право відключити споживача у разі:
- самовільного підключення до електричної мережі;
- розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби;
- порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості; ( Абзац четвертий пункту 35 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 4 ( 4-2006-п ) від 11.01.2006 )
- неоплати за встановлення нового приладу обліку відповідно до пункту 17 або інших платежів згідно з цими Правилами;
- невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії;
- зниження показників якості електричної енергії з вини споживача».
Таким образом, действующим законодательством не предусмотрена возможность отключения потребителя, ранее оформленного на законных основаниях в качестве абонента РЭС, по причине возникших разногласий по тексту договора при его переоформлении.
Это так же подтверждается позицией НКРЕ, изложенной ею в письмах – разъяснениях № т – 246-17/59 от 06.01.2005г. и № 05-39-11/5420 от 14.12.2004г. , в которых разъясняется, что отсутствие письменного договора или непереоформление ранее заключенного договора : «…не є підставою для відключення споживача від енергопостачання». (Копии писем прилагаю).
Более того, в виду того, что Артемовский городской РЭС ОАО «Донецкоблэнерго» на территории г.Артёмовска занимает монопольное положение, такие действия могут быть расценены как нарушение законодательства о защите экономической конкуренции:
- зловживання монопольним (домінуючим) становищем; (п. 2 ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про захист економічної конкуренції») в части злоупотребления монопольным положением на рынке путем ущемления интересов потребителя:
- Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. ( Частина перша статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 2596-IV ( 2596-15 ) від 31.05.2005 )
Цього було достатньо, щоб спроби укласти договір на невигідних для мене умовах скінчилися. (Договору немає й досі, але й відключенням ніхто вже не намагається залякати.)
Роз`яснення НКРЕ з приводу застосування ПКЕЕ та ПКЕЕН можна почитати на сайті
http://www.nau.ua/ ЗАКОНОДАВСТВО (НАУ)
на стор.
http://zakon.nau.ua/search/?word=%CD%CA%D0%C5+%EB%E8%F1%F2 цього сайту є перелік документів НКРЕ . Переключайте сторінки і вибирайте « Лист. Щодо надання роз`ясень». На жаль, не розкриваючи документ дізнатися чи він цікавий Вам, чи ні, не можливо.
Два листа НКРЕ наведу тут:
06.01.2005 N Т-246-17/59
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
06.01.2005 N Т-246-17/59
гр. Ток-вій О.В.
м. Миколаїв, вул. Пушкінська
ВАТ ЕК "Миколаївобленерго"
Миколаївське ТП НКРЕ
Щодо розгляду скарги
Шановна Олено Володимирівно!
Національна комісія регулювання електроенергетики України(далі - НКРЕ) розглянула Вашу скаргу і повідомляє.
Відповідно до пункту 3 Правил користування електричноюенергією для населення, затверджених постановою Кабінету МіністрівУкраїни від 26 липня 1999 року N 1357 ( 1357-99-п ) (далі -ПКЕЕН), споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією.
Не переоформлення договору не є підставою для відключення споживача від енергопостачання.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам ( z0152-99 ), затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.1999 N 309 ( z0151-99 ), відпуск електричної енергії населенню проводиться за
тарифом 13,0 коп. за 1 кВт.год (без ПДВ).
Громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності оплачують електричну енергію, спожиту на потреби підприємницької діяльності, за відповідним тарифом (ціною) (пункт 19 ПКЕЕН ( 1357-99-п ).
Згідно з пунктом 7.11 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 ( ref::z0417/96::z0417/96:: ), у разі живлення від одного джерела електропостачання електроустановок декількох струмоприймачів одного споживача, яким встановлюються різні тарифи на електроенергію, за відсутності
окремого розрахункового обліку електричної енергії (загальний розрахунковий облік в цьому разі обов'язковий) розрахунки здійснюються окремо за відповідними тарифами.
Розрахунок обсягу спожитої електричної енергії здійснюється на підставі договору або акта, який складається представниками постачальника електричної енергії і споживача, в якому визначається частка участі в сумарному електроспоживанні кожного струмоприймача відповідної тарифної групи.
Враховуючи зазначене, оплату електричної енергії на індивідуальні побутові потреби слід проводити за тарифами для населення, а на потреби підприємницької діяльності - за роздрібним тарифом для І групи споживачів. Розподіл обсягу всієї спожитої електричної енергії на виробничі та побутові потреби має здійснюватися на підставі додатку до договору про користування електричною енергією або акта, який складається представниками енергопостачальника і споживачем.
У зв'язку з цим Вам необхідно звернутися до ВАТ ЕК "Миколаївобленерго" з пропозицією врегулювання даного питання шляхом укладення договору про користування електричною енергією та додатком (актом) до нього з зазначенням розподілу обсягу всієї
спожитої електричної енергії на індивідуальні побутові потреби споживача та потреби підприємницької діяльності.
Миколаївському ТП НКРЕ проконтролювати врегулювання зазначеного питання.
З повагою,
Член Комісії Ю.Кияшко
14.12.2004 N 05-39-11/5420
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
14.12.2004 N 05-39-11/5420
На N від 08.12.2004
Громадська організація
"Харківська Міська Спілка
Споживачів Комунальних
Послуг"
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула лист громадської організації "ХГС ПКУ" від 08.12.2004 та повідомляє.
Згідно з пунктом 27 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 26.07.1999 N 1357 ( 1357-99-п ) (далі - Правила), у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну,
зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії.
У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Забороняється відключення споживачів перед вихідними та святковими днями.
Згідно з пунктом 28 Правил ( 1357-99-п ) у разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості він повинен звернутися до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та надати довідки,
що підтверджують його неплатоспроможність.
Таким чином споживач, що оплачує поточне споживання електричної енергії і має заборгованість за минулі періоди, повинен звернутись до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості та надати довідки, що підтверджують його неплатоспроможність. В іншому випадку енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Договором про користування електричною енергією, укладеним між споживачем і енергопостачальником, передбачено, що споживач зобов'язаний своєчасно проводити оплату спожитої електричної енергії. Таким чином, форма попередження про відключення, умови виписки та доставки попередження про відключення регламентуються внутрішньою політикою, наказами і розпорядженнями енергопостачальної організації.
Згідно з пунктом 3 Правил ( 1357-99-п ) споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно
з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1) і укладається на три роки.
Договір про користування електричною енергією (далі - договір) вважається продовженим на рік, якщо за місяць до закінчення зазначеного терміну жодна із сторін не заявила про розірвання договору або про внесення до нього змін.
Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, об'єкти якого розташовані на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.
З вище зазначеного випливає, що всім споживачам електричної енергії необхідно заключити договір про користування електричною енергією з енергопостачальною організацією.
Згідно з абзацом першим частини 1 статті 638 Цивільного Кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно з частиною 1 статті 639 Цивільного Кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Таким чином, Комісія повідомляє, що у разі, якщо сторони виконують умови договору, то договір вважається укладеним навіть в тому випадку, якщо йому не надано обумовленої законом форми.
Член Комісії Ю.Андрійчук
Ці листи можна знайти й на дисках "Юрист+ ЗАКОН".
Як буде з новими ПКЕЕН, побачимо згодом.