чи можна визнати підписаний договір про реструктуризацію недійсним з тієї підстави, що предметом його є заборгованість, що утворилась станом на 14.10.2009р.?
Ні. Не можна.
ЗУ "Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію" від 20.02.2003 ( а не від 1 липня 2003 року, як вказано помилково, 01.07.2003р. - це дата набрання чинності цим законом) № 554
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/554-15 та "Про реструктуризацію заборгованості за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і комунальні послуги, що утворилася станом на 1 грудня 2006 року" від 20.12.2006 № 498
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/498-16 зобов`язують виконавців жк-послуг укладати ( незалежно від їх бажання, чи небажання) договір реструктуризації заборгованості зі споживачем у разі бажання споживача укласти такий договір. Зобов`язують відносно заборгованості що утворилася станом на 1 грудня 2006 року ( раніш відповідно станом на 1 липня 2003 року). Тобто споживач вирішує укладати чи не укладати.
Відносно заборгованості що утворилася після 1 грудня 2006 року - закони не зобов`язують виконавців жк-послуг укладати ( незалежно від їх бажання, чи небажання) договір реструктуризації. Але й не забороняють. Тобто вирішується це вже за взаємною згодою. Можуть і відмовити. Правда на практиці вімови бувають дуже рідко, тому що договір реструктуризації виконавцям жк-послуг дуже вигідний. Підписавши такий договір, споживач офіційно, письмово визнає всесь борг. І, у разі невиконання боржником умов цього договору, комунальники без проблем отримають судове рішення про стягнення боргу без застосування строку позовної давності ( про що раніш вони могли тільки мріяти).
Стаття 264. Переривання перебігу позовної давності
1. Перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.
При укладенні зазначеного договору таких документів громадянин не подавав, тобто в матеріалах Теплокомуненерго вони відсутні. Громадянин на той час не був працевлаштований, ніякого доходу не отримував. Чи може ця обставина бути підставою для визнання договору недійсним?
Навряд чи.
"Порядком погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги" ( ПКМУ від 27 червня 2003 р. N 976
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/976-2003-п ) передбачено надання довідок для визначення платоспроможності боржника і виконання розрахунку розміру щомісячного платежу та на який термін надавати боржнику розстрочку.
Вдповідно до закону
реструктуризується на термін до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян на дату реструктуризації.
якщо доходу боржника не вистачає для погашення боргу за 60 місяців,то
За умови, якщо доходів громадян, які уклали договори про реструктуризацію заборгованості, не вистачить на повне погашення
цієї заборгованості, термін дії договору продовжується до повного її погашення.
Тобто розмір доходу боржника впливає лише на термін наданої розстрочки.
Очевидно, що комунальники на скасування договору добровільно не погодяться, а у разі вирішення спору у суді, сподіватися на визнання договору нечинним не варто. Можна сподіватися на зміну терміну наданої розстрочки.