Про еталонний теплолічильник:
Розподілювач обліку не реєструє кількість спожитої теплової енергії в абсолютних одиницях (Гігакалоріях чи Мегаджоулях або в Мегаватах). Тому його відносні покази слід перерахувати у абсолютні, пропорційно показам теплолічильника, встановленого на тому ж радіаторі опалення. Радіаторів у квартирі може бути декілька, теплолічильник встановлюється на одному з них, і служить еталоном для розподілювача, дозволяє встановити питому вагу однієї відносної одиниці (поділки) останнього.
Розподілювачі встановлються на кожному радіаторі. Таким чином, можна встановити кількість теплоенергії, спожитої кожним радіатором, в абсолютних одиницях.
Розподілювачі почали застосовуватися в європейських країнах за умови встановлення будинкового теплолічильника з метою справедливого розподілу оплати долі теплоенергії, яка споживається кожною квартирою пропорційно показам розподілювачів.
В умовах відсутності будинкового теплолічильника квартирний теплолічильник буде виконувати роль еталона для визначення вартості одиниці показів розподілювачів.
Звісно, радіатори опалення повинні бути однакової конструкції і знаходитися в однакових умовах тепловіддачі. Інакше потрібні додаткові формули для встановлення правильних пропорцій.
Усе це актуально лише для вертикальних систем опалення.
У сучасних, тобто горизонтальних системах, розподілювачі ні до чого. Один квартирний теплолічильник забезпечить облік спожитої енергії без додаткового обладнання.
У випадку вертикальних систем при відсутності розподілювачів довелося б встановлювати теплолічильник на кожному радіаторі, що при нинішніх відносно невисоких тарифах економічно невиправдано.