'ГРО-ЗА' - ГРОмадський правоЗАхисник

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Для того, щоб надіслати запитання, реєстрація у форумі не потрібна.

Автор Тема: АУБ про зміни умов здійснення валютно-обмінних операцій фізичними особами  (Прочитано 6206 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

 АУБ про зміни умов здійснення валютно-обмінних операцій фізичними особами
19.09.2011

Національний банк України постановою № 278 "Про затвердження змін до Інструкції про порядок організації і здійснення валютно-обмінних операцій на території України", яка набуває чинності з 23 вересня, змінив умови здійснення валютно-обмінних операцій фізичними особами. Ці нововведення коментує Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

1. Олександре Анатолійовичу, як вплине на обсяги валютно-обмінних операцій банків обов»язкова ідентифікація клієнтів-фізосіб?

З нашої точки зору, загалом обсяги валютно-обмінних операцій, які були, такі і залишаться в Україні, але офіційна їх частина зменшиться, та, яка іде через банки, а частина, яка здійснюється в тіні - зросте.
Ті ж обсяги конвертації валют, що йшли під “дахом” в мільярдних сумах, вони як шли, так і будуть йти.  Економіка того “потребує”.
Бюрократичні складності обміну валют штовхнуть масового клієнта обмінних пунктів в тіньовий сектор валютного ринку. Так що міліції буде “робота”.

2.Чи законним, з точки зору АУБ, є новий порядок обміну валюти, і нормативні акти, якими він запроваджений? Чи порушує цей порядок права банків?

Я не думаю, що юридичні служби НБУ могли допустити порушення закону. Цей нормативний акт законний. Але те, що він суперечить загальнодержавній стратегії на дерегуляцію, це очевидно. Замість того, щоб робити дерегуляцію, ці нормативні акти роблять ререгуляцію. По-суті, це посилення адміністративного контролю за конкретними операціями і ускладнення цих операцій.
Я не можу сказати, що цей нормативний акт порушує права банків. Але він створює додаткові проблеми.

3.Чи порушує новий порядок обміну валюти права громадян на банківську таємницю та захист персональних даних?

Якщо  новий порядок порушує права громадян, то він може бути відмінений судом, до якого б звернулися клієнти банків. Цей порядок не зобов'язує банки надавати інформацію про валютні операції клієнтів в порушення банківської таємниці. Він не робить ці операції відкритими, не відміняє статтю, яка регулює банківську таємницю. Але при цьому, безумовно, виникають ризики торгівлі цією інформацією, яка виникає в агентських і не агентських обмінних пунктах. Це додаткові ризики для громадян.

4. Як вплине на обсяги валютно-обмінних операцій банків збільшення норми максимального продажу наявної валюти одній особі протягом робочого дня?

На обсяги не вплине. Якщо людина надумала продати чи купити валюту в обсязі більше ніж дозволялося раніше, або зараз, вона поділить це на декілька частин і обміняє в декількох банках. Тобто я хочу сказати, що збільшення максимального продажу готівкової валюти однієї особи ніяк не вплине на обсяги. На обсяги впливає попит на валюту чи гривню. Якщо хтось думає, що такими заходами зможуть зменшити попит на валюту – нічого подібного. Хоча під час валютної паніки це може якось зменшити обсяги обміну валют через згадані бюрократичні проблеми, що продукує документ.

5. Що дасть банкам норма, яка дозволя\ фізособам здійснювати Что даст банкам норма, позволяющая физлицам осуществлять валютно-обмінні операції через банкомати?

Це ще одна можливість, з одного боку, дещо зменшити кількість працівників банку, поставивши банкомат (і згодом він себе окупить), чи може використати наявні банкомати для цієї операції - тут може бути економія. Але, якщо банк хоче спеціально для цих операцій придбати банкомати, то тут будуть витрати, які лише згодом можуть окупитися.  Тобто говорити, що це якось радикально впливає на економіку цих операцій, немає підстав. Цей захід скоріше нейтральний в частині діяльності банків. Вплив незначний.

6. Чи означає вступ в силу постанови скорочення тіньового сегменту валютно-обмінних операцій?

Навпаки – набрання чинності цієї Постанови може збільшити тіньовий сегмент. Ті люди, які не хочуть, щоб їх прізвища з'явилися у відповідних  службах банків, НБУ, не підуть в обмінні пункти, а підуть в тінь. Тож міліції треба готуватись до “боротьби”  з тіньовими валютними операціями.

7. Чи можливо цією постановою реально протидіяти відмивання грошей?

Валютно-обмінні операції не є операціями, які  можуть носити характер відмивання коштів. Тут заміна однієї готівкової валюти на іншу. Відмивання “брудних” коштів може виявлятися в процесі переведення готівки в без готівку.

Прес-служба
Асоціації українських банків
http://aub.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=5790&menu=119&Itemid=113
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Решение об обмене валюты с паспортом противоречит Конституции - эксперт

КИЕВ. 22 сентября. УНН. Президент Центра рыночных реформ Владимир Лановой считает, что Национальный банк должен отменить свои распоряжения по обмену валюты с паспортом. Об этом он сказал в эфире "5 канала".

"Это неконституционное распоряжение и надо его отменять, так как здесь вмешиваются в частные права, в данные о личности. Будет происходить сбор информации о людях. Это будет классифицироваться, тиражироваться, возможно продаваться, возможно использоваться налоговой для того, чтобы отслеживать обменные операции. Это все незаконно. Это противоречит в первую очередь Конституции", - подчеркнул эксперт.

В.Лановой отметил, что Национальный банк может издавать распоряжения, которые распространяются на коммерческие банки, а не на отношения гражданского характера, которыми являются покупка и продажа товарных ценностей.

"Это, на мой взгляд, серьезная юридическая ошибка тех, кто визировал это распоряжение. А откуда растут ноги - это уже другой вопрос. Возможно, с Налоговой, возможно из Минфина и Кабмина. Поскольку ясно, что значительная часть предпринимательства работает в тени, зарабатывает гривневые доходы, покупает доллары и вывозит их за границу. И этот объем долларов все время растет", - рассказал экс-министр.

Напомним, согласно новому постановлению №278 Национального банка Украины с 23 сентября обмен валют в любом количестве осуществляться только по предъявлению паспорта или иного документа, указывающего на место проживания человека.

Источник:  УНН
http://www.unn.com.ua/ru/news/22-09-2011/477426/
-----------------

І знову "здоровенькі були" веселі та лихі 90-ті. І міняли під Україною, в "трубі" на Майдані, і т.д.
Можна порадіти за розширення прибутків тих "правоохоронців", хто зазвичай кришує нелегальні бізнеси.
А також порадіти стрімкому перетворенню країни на поліцейську державу.
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Валюта за паспортом як символ тоталітаризму?
"Нацбанк каже, що намагається контролювати тих, хто часто міняє гроші, але ж ці люди не дурні. Візьмуть десять бомжів і провернуть необхідну операцію. Наступного разу візьмуть інших людей для обміну".

Відсьогодні можна навіть не підходити до обмінників без паспорта або інших документів, що засвідчують особу.

Ніхто не поміняє гроші анонімно, бо Нацбанк заборонив. По суті, він ще більше оголив українців перед банками.

Відтепер кількість місць, де знатимуть місце народження та прописку громадянина, буде пропорційно рости кількості разів, коли він мінятимете гроші. Причому знатимуть про це не лише великі банки, а й дрібні обмінні пункти.

Увага, вас записують

Основне нововведення Нацбанку полягає у тому, що під час обміну грошей на суму до 50 тисяч гривень українці мусять пред'явити документ, що засвідчує особу. Це може бути і паспорт, і студентський квиток, і водійські права. При цьому банки зобов'язані будуть вносити особисті дані клієнта в систему банківського обліку.

При обміні грошей на суму понад 50 тисяч гривень слід мати з собою винятково паспорт та ідентифікаційний код. З обох документів касир знімає ксерокопію. На довідці та квитанції вказуються прізвище, ім'я, по батькові клієнта, серія і номер паспорта, дата видачі, орган, що його видав, місце реєстрації, ідентифікаційний код.

Однак постанові Нацбанку "Про зміни до порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України" суперечить його ж лист до обмінників №28-211/3760-11058 від 21 вересня. В ньому, зокрема, йдеться про таке.

"Вимога щодо зберігання в документах операційного (робочого) дня копій сторінок документа, що посвідчує особу, які містять дані, на основі яких проведена ідентифікація особи, поширюється на валютообмінні операції, що здійснюються як на суму в еквіваленті до 50 тисяч гривень, так і на операції, що перевищують цю суму".

Виходить, що документи громадян будуть копіюватися навіть при обміні дрібних сум. Найменший негатив від цього - затримки і збільшення черг біля обмінників. Найбільший - зберігання в обмінниках великої кількості даних про українців.

"Ні для кого не секрет, що певні люди можуть отримати неофіційний доступ до приватної інформації громадян. В подальшому можливі кримінальні наслідки такого обміну. Грабують же людей періодично, щойно вони виходять з великими сумами з банків. Хтось цю інформацію передає", - пояснює юрист Ростислав Кравець.

Якщо зараз на ринку можна спокійно купити диски з даними про підприємства і їх податковими звітами, то де гарантія, що завтра там же не опиняться адресні дані громадян? І де гарантія, що ними не скористаються грабіжники?

Даремна боротьба

Банкіри заспокоюють: банківську таємницю ніхто не скасовував.

За словами президента Асоціації українських банків Олександра Сугоняко, НБУ не зобов'язує фінансові установи регулярно здавати інформацію про громадян, які проводили обмін валют. Передача даних відбуватиметься, коли у Нацбанку виникнуть підозри щодо конкретного громадянина чи юридичної особи.

Також, додає глава АУБ, інформацію про клієнтів можуть отримати правоохоронні органи - у разі порушення кримінальної справи для перевірки фінансових операцій. Щоправда, у цьому випадку міліція повинна вимагати дані у банку через суд.

"Міліція може зацікавитися, де і скільки міняла грошей людина. Зрозуміло, що ми не будемо звітувати щодня. Уявляєте, яка це проблема для банків, який це потік даних? Записувати, фіксувати, зберігати їх, а потім шукати і віддавати. Ця додаткова робота зменшить пропускну спроможність обмінних пунктів", - прогнозує Сугоняко.

Від новації НБУ банкіри не у захваті. Вони не вірять, що таким чином можна побороти тіньову економіку, на що сподіваються у головній фінансовій установі країни. Мовляв, "брудні" кошти "відмивають" не в обмінниках, оскільки там є грошові ліміти.

"Відмивання" коштів найчастіше відбувається при переведенні готівки в безготівковий вигляд. Ці гроші йдуть не через обмінники, а через деякі банки, де чотири особи за місяць купують валюти на 2-3 мільярди. Хто про це не знає?" - запитує керівник АУБ.

Песимізм банкірів поділяють експерти. За їх словами, замість боротьби з тіньовою економікою Нацбанк підживить цей ринок, бо ділки не підуть в обмінні пункти.

"Нацбанк каже, що намагається контролювати тих, хто часто міняє гроші, але ж ці люди не дурні. Візьмуть десять бомжів і провернуть необхідну операцію. Наступного разу візьмуть інших людей для обміну грошей", - розповідає економіст Центру соціальних та економічних досліджень "Case Україна" Володимир Дубровський.

Про цей найпростіший механізм обходу правил не можуть не знати в Нацбанку, і це означає, що там переслідують інші цілі, кажуть експерти.

Влада або спеціально заганяє в тінь тих, хто не хоче діяти відкрито, для отримання податків з тіньового ринку, або намагається відновити систему ретельного контролю за фінансовими операціями громадян, що ще більше свідчить про відхід від демократичних цінностей і повернення до тоталітарної системи.

Далі від Європи

Щоб не потрапити в поле зору податківців, українці повернуться до "міняйл", а це знову відновить їх роботу на ринку, прогнозують економісти. В такому разі тоді можна буде попрощатися з надходженнями в бюджет від валютних операцій.

"Посилення контролю не сприяє боротьбі з тінізацією. Боротьба з нею - це створення таких умов, за яких можна працювати легально і отримувати достойні прибутки. Це єдиний шлях боротьби з "тінню", - переконаний Дубровський.

Система обміну валют за паспортом діє у Росії та Білорусі. В Європі такого правила нема. Виникає питання: що робитимуть фани, які з'їдуться на "Євро-2012"? Навряд чи вони зрозуміють, чому повинні показувати паспорт при купівлі гривень.

За словами юристів, обмінні пункти можуть відмовити іноземцям, якщо у них не буде ідентифікаційного коду. В обмінниках вже зараз кажуть, що продаватимуть валюту лише резидентам, тобто тим, у кого є українська прописка.

http://www.epravda.com.ua/publications/2011/09/23/299179/
Записаний

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю

Принаймні в пунктах обміну валюти інформація про клієнтів зберігатися не буде. Буде друкуватися на квитанції і все. І це, якщо взагалі буде. Обмін в пунктах обміну проводиться через фіскальні реєстратори. Реєстратор друкує певну форму, яка була затверджена НацБанком і в якій призвище клієнта відсутнє. Ця форма НацБанком досі не змінена. Тож пункти обміну фізично не можуть друкувати інші документи, ніж вони друкують зараз. Хіба фамілію будуть додавати олівцем вручну.
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Андрію, Ваша думка на жаль не відповідає дійсності. Інформація про клієнтів збиратись буде. Всюди. І в ПОВ. В нашій туркмено-вересуельській демократії все нагадує театр абсурду.
Цитувати
Однак постанові Нацбанку "Про зміни до порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України" суперечить його ж лист до обмінників №28-211/3760-11058 від 21 вересня. В ньому, зокрема, йдеться про таке.
"Вимога щодо зберігання в документах операційного (робочого) дня копій сторінок документа, що посвідчує особу, які містять дані, на основі яких проведена ідентифікація особи, поширюється на валютообмінні операції, що здійснюються як на суму в еквіваленті до 50 тисяч гривень, так і на операції, що перевищують цю суму".
Згідно процитованого листа НБУ по всім валютообмінним операціям на будь-яку суму необхідно ідентифікувати клієнта. Тобто - ксерокопія трьох сторінок паспорта. Втрати часу, паперу, неконтрольоване розповсюдження персональних даних клієнтів.
Щодо форм, які друкує фіскальний реєстратор. Ці форми зараз не відповідають вимогам НБУ. Типова ситуація неузгодженості нормативних документів ДПА та НБУ.
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Новини з полів і ферм. Паспортний контроль в обмінниках.
(click to show/hide)

http://www.radiosvoboda.org/content/article/24338119.html

Повчально - коментарі.
Записаний

Андрій

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 490
  • City: Київ
  • io_ua: Андрей
    • Перегляд профілю

Щодо форм, які друкує фіскальний реєстратор. Ці форми зараз не відповідають вимогам НБУ. Типова ситуація неузгодженості нормативних документів ДПА та НБУ.
Форми 377, 377A приймав НБУ. Станом на позавчора змін у ці форми вони не вносили. Змінити програмне забезпечення реєстратора - місяць мінімум. Тож існуючу технологію змінити не можна принципово і саме з неузгодженості дій НБУ. ДПА тут взагалі ні до чого. Їм було байдуже, які форми друкуються при обміні. В них зараз зовсім інші цяцянки. Для пунктів обміну зараз два шляхи - чи закриватися, чи вписувати фамілію руками. Існуюча технологія законним шляхом не може відповідати цій постанові.
Записаний

Тетяна Academia

  • Правонаступник
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 3178
  • City: Київ
  • io_ua: Тетяна Academia
    • Перегляд профілю

Так, щодо оновлень ПЗ, доп. складнощів для ПОВ згодна. Також мені відомі нюанси нормотворчості НБУ та ДПА, а також їх взаємодії.
Записаний

ВАВАНчик

  • Гість

Видалено. Порушення п.8 правил.
слушанье вроде 20.10
Текст
http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/RE19788.html
« Останнє редагування: 08 Жовтня 2011, 20:40:35 від Леслі »
Записаний

Nimfa

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1047
  • City: Kyiv
    • Перегляд профілю

Згідно процитованого листа НБУ по всім валютообмінним операціям на будь-яку суму необхідно ідентифікувати клієнта.
У неділю в якихось новинах передали, що валюту в сумі, що менша за 1 долар, будуть обмінювати без паспорта 
;D ;D ;D (не жарт  ;), шкода, що на не запам'ятала на якому каналі)  ;).

Записаний

Nimfa

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 1047
  • City: Kyiv
    • Перегляд профілю

Повідомлення видалено.
Не можу знайти функцію видалення власного повідомлення. Чи такої тут немає?
« Останнє редагування: 06 Жовтня 2011, 11:54:08 від Nimfa »
Записаний

ВАВАНчик

  • Гість

Думаю подать иск по теме. Все материаллы готовы, осталось только сам иск навоять.....
Нужны статьи которые нарушенны этим постановлением, ктото может помочь?
Записаний

ВАВАНчик

  • Гість
« Останнє редагування: 08 Жовтня 2011, 20:41:24 від Леслі »
Записаний

Леслі

  • Адміністратор
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 91
    • Перегляд профілю
    • Email

Попередження дописувачу ВАВАНчик.
Порушення п.6,8 правил.
Фраза  з перекрученим прізвищем та неграмотним текстом видалена в двох повідомленнях.
Записаний
 


Мониторинг доступности сайта Host-tracker.com
email