'ГРО-ЗА' - ГРОмадський правоЗАхисник

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Для того, щоб надіслати запитання, реєстрація у форумі не потрібна.

Автор Тема: ВС: шодо обов'язку зняття показників лічильника газа  (Прочитано 1102 раз)

0 Користувачів і 3 Гостей дивляться цю тему.

Перо

  • Супермодератор
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 8691
    • Перегляд профілю

Цитувати
Державний герб України

Постанова

Іменем України

14 березня 2018 року

м. Київ

справа № 631/1447/15-ц

провадження № 61-1913св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі:

головуючого - Луспеника Д. Д.,

суддів: Білоконь О. В., Синельникова Є. В. (суддя - доповідач), Хопти С. Ф.,    Черняк Ю. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_3,

відповідачі: публічне акціонерне товариство «Харківгаз», Зміївське управління експлуатації газового господарства публічного акціонерного товариства «Харківгаз»,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Харківгаз» на рішення апеляційного суду Харківської області, у складі колегії суддів: Кіся П. В., Кіпенко І. С., Шаповал Н. М., від 20 квітня 2016 року,

В С Т А Н О В И В :

У липні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до публічного акціонерного товариства «Харківгаз» (далі - ПАТ «Харківгаз»), Зміївського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Харківгаз» про захист прав споживачів.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_3 є абонентом                      ПАТ «Харківгаз» відповідно до типового договору від 30 травня 2012 року. Протягом всього терміну дії договору з 30 травня 2012 року обсяг спожитого газу визначався представником відповідача шляхом особистого знімання показників спожитого газу, однак у березні 2015 року показники обсягу спожитого газу представником відповідача не знімалися, а також  не був наданий платіжний документ для сплати за послуги газопостачання. Обсяг спожитого газу за два місяці був визначений відповідачем у кінці квітня 2015 року. ОСОБА_3 вважає, що відповідач порушив умови договору та самостійно визначив обсяг спожитого газу у березні та квітні 2015 року, при цьому за квітень місяць відповідачем безпідставно нараховано подвійний обсяг спожитого газу за новими, збільшеними з 01 квітня 2015 року, тарифами.

Посилаючись на викладене, ОСОБА_3 просив суд зобов'язати відповідачів прийняти до розрахунку обсяг спожитого ним газу  у березні 2015 року 1200 куб. м. природного газу,  здійснити перерахунок вартості спожитого ним природного газу за березень 2015 року - 1200 куб. м. газу за ціною 1,7880 грн за 1 куб. м., спожитого газу за квітень 2015 року -            493 куб. м. газу за ціною відповідно до постанови НКРЕ № 583                      від 03 березня 2015 року, стягнути із відповідачів витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката у сумі 2 тис. грн, моральну шкоду у сумі 5 тис. грн та поштові витрати.

Рішенням Нововодолазького районного суду Харківської області, у складі судді Марюхни Л. А., від 18 грудня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено частково. Зобов'язано ПАТ «Харківгаз», Зміївське управління експлуатації газового господарства ПАТ «Харківгаз» прийняти до розрахунку обсяг спожитого газу ОСОБА_3 у березні 2015 року           1200 куб. м. та здійснити перерахунок вартості спожитого природного газу за березень 2015 року за ціною 1,7880 грн за 1 куб.м., за квітень 2015 року - 493 куб. м. за ціною відповідно до постанови НКРЕ №583 від 03 березня    2015 року. Стягнути з ПАТ «Харківгаз», Зміївського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Харківгаз» на користь ОСОБА_3 витрати по наданню правової допомоги адвокатом у сумі 2 тис. грн та поштові витрати у сумі 22 грн 70 коп. В іншій частині позову відмовлено. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, щовідповідач, порушуючи умови договору №12443 від 30 травня 2012 року, правила надання населенню послуг з газопостачання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 1999 року № 2246, викладені в листі НКРЕ від 16 січня 2013 року роз'яснення про необхідність систематичного здійснення контрольного зняття показників лічильника, приписи статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» щодо надання необхідної, достовірної та своєчасної інформації споживачам, здійснив безпідставне нарахування надмірного обсягу спожитого газу за квітень 2015 року по новим, збільшеним тарифам.

20 квітня 2016 року рішенням апеляційного суду Харківської області рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 18 грудня         2015 року скасовано у частині задоволення позовних вимог про відшкодування позивачу судових витрат на правову допомогу та витрат на поштові послуги і ухвалено у цій частині вимог нове рішення, яким позовні вимоги про відшкодування витрат на правову допомогу задоволено частково - стягнуто з ПАТ «Харківгаз» на користь ОСОБА_3 1 тис. грн        у якості відшкодування витрат на правову допомогу адвоката, а у задоволенні вимог про стягнення 22 грн 70 коп. у відшкодування поштових витрат - відмовлено. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що судом першої інстанції при розгляді справи не допущено неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права щодо вирішення спору по суті, разом з цим, суд апеляційної інстанції вказав на відсутність належного обґрунтування вимог позивача у частині стягнення      2 тис. грн на відшкодування витрат з оплати правової допомоги та безпідставність стягнення поштових витрат, оскільки такий вид витрат не входить до передбаченого статтею 79 ЦПК України переліку видів судових витрат.

У травні 2016 року ПАТ «Харківгаз» подало касаційну скаргу на рішення апеляційного суду Харківської області від 20 квітня 2016 року.

22 червня 2016 року ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відкрито касаційне провадження у справі за поданою касаційною скаргою.

04 серпня 2016 року ОСОБА_3 подано заперечення (відзив) на касаційну скаргу, в яких вказує на її необґрунтованість та безпідставність.

19 грудня 2016 року ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ справу за позовом ОСОБА_3 до ПАТ «Харківгаз», Зміївського управління експлуатації газового господарства ПАТ «Харківгаз» про захист прав споживачівпризначено до судового розгляду.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року       № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів». Відповідно до пункту 4 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

11 січня 2018 року справу передано до Верховного Суду.

16 січня 2018 року справу розподілено судді-доповідачу Синельникову Є. В.

У касаційній скарзі ПАТ «Харківгаз» просить скасувати рішення апеляційного суду Харківської області від 20 квітня 2016 року і ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 у задоволенні заявлених позовних вимог, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу, обґрунтовано тим, що суди повно і всебічно не з'ясували обставини справи та дійшли хибного висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог. Заявник зазначає, що у березні 2015 року покази газового лічильника були передані споживачем особисто по телефону та зафіксовані оператором, а у квітні 2015 року ОСОБА_3 погодився із зафіксованим у складеній працівником Зміївської філії ПАТ «Харківгаз» відомості обсягом спожитого газу. Також не взято до уваги, що постанова НКРЕ № 583              від 03 березня 2015 року діяла на момент зняття показань лічильника у квітні 2015 року. Крім того, позивачем не доведено факту і тривалості надання правової допомоги.

Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судами встановлено, що власник житлового будинку АДРЕСА_1 -        ОСОБА_3 є споживачем послуг ПАТ «Харківгаз», в особі Зміївської філії, згідно договору № 12448 від 30 травня 2012 року, укладеного на базі типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року за № 938.

У березні 2015 року представниками Зміївської філії ПАТ «Харківгаз» не було знято показники лічильника щодо кількості спожитого ОСОБА_3 газу та не направлено квитанції із зазначенням обсягу спожитого газу за березень місяць, тарифу та загальної вартості, натомість показники лічильника було знято 26 квітня 2015 року, а у наданих для сплати платіжних документах вартість спожитого газу була нарахована з урахуванням нового тарифу, який було затверджено постановою НКРЕ № 583 від 03 березня            2015 року, у відповідності до якої збільшено ціну за природний газ для потреб населення з 01 квітня 2015 року.

За розрахунками ОСОБА_3 у березні 2015 року він спожив 1200 куб. м. газу, за які з урахування субсидії сплатив 1 251 грн 60 коп., а у квітні         2015 року спожив 493 куб. м. газу, за які з урахування субсидії сплатив 2 043 грн 94 коп. За розрахунками ПАТ «Харківгаз» ОСОБА_3 у березні           2015 року спожив газу в межах субсидії 500 куб. м. на суму 894 грн, а у квітні 2015 року - 1215 куб. м. газу на суму 8 015 грн 82 коп. (з урахуванням обсягу споживання газу за необліковані дні грудня у кількості 22 куб. м.).

У червні 2015 року позивачем на адресу відповідача направлялась претензія з вимогою проведення перерахунку заборгованості за спожитий газ, однак листом № 01-1754 від 23 червня 2015 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку заборгованості за спожитий газ. 

Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України (2004 року) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до положень пунктів 4, 12, 28, 30 укладеного між сторонами договору №12448 від 30 травня 2012 року споживач зобов'язаний вносити своєчасно та у повному розмірі плату за надані послуги відповідно до умов цього договору та зобов'язаний знімати фактичні показання лічильника газу, а виконавець зобов'язаний видавати споживачеві платіжні документи встановленого зразка. За наявності лічильника газу розрахунок за надані послуги проводиться за встановленими цінами на підставі фактичних показань лічильника. Умовами договору також передбачено, що зняття показань лічильників газу проводиться споживачем щомісяця, а газопостачальне підприємство має право контролювати правильність зняття показань та оформлення споживачем платіжних документів.

Відповідно до пункту 32 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України        від 09 грудня 1999 року № 2246 (у редакції, яка діяла до 03 березня          2015 року) газопостачальне підприємство зобов'язане: публікувати в засобах масової інформації детальну інформацію про зміну роздрібних цін на газ за п'ять днів до введення їх у дію та перелік послуг, що надаються споживачеві і вартість яких включена до тарифу на постачання природного газу; надавати споживачам інформацію щодо тарифів на постачання газу, ціни газу, порядку плати за спожитий газ, переліку послуг з газопостачання і виконавців послуг, розміру плати за виконання додаткових робіт, правил підключення до газових мереж та методики розрахунку плати за підключення до газових мереж, нормативних та фактичних параметрів якісних показників газу та його тиску в газовій мережі тощо; видавати споживачеві безоплатно бланки договорів, розрахункові книжки з бланками квитанцій та платіжні документи встановленого зразка; розглядати в установленому порядку претензії споживача щодо відповідності якісних показників газу та якості послуг і за наявності відповідних підстав задовольняти його вимоги; самостійно протягом місяця з моменту виявлення факту невідповідності фактичних якісних показників газу нормативним величинам або з моменту перерви у наданні послуг з газопостачання здійснити споживачеві перерахунок розміру плати за неякісні або ненадані послуги з газопостачання, повідомивши його про це протягом 10 календарних днів. Розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 01 січня 2007 року за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання та/або видів (напрямів) споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу. Застосування роздрібних цін, диференційованих залежно від річних обсягів споживання, у поточному році для споживачів здійснюється залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу (зафіксованого на кожному особовому рахунку споживача) у попередньому році. У 2014 році відповідно до встановлених НКРЕ тарифів (Постанова НКРЕ № 812 від 13 липня 2010 року. Постановою НКРЕ № 420         від 03 квітня 2014 року) були встановлені роздрібні ціни за спожитий газ при споживання протягом року до 6000 м. куб. газу на рік - 1, 788 грн. за                  1 м. куб. газу.

Відповідно до пункту 32 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою КМУ від 09 грудня 1999 року     № 2246 (у редакції, яка діяла з 03 березня 2015 року) газопостачальне підприємство зобов'язане: забезпечити безперервне постачання газу з відповідними якісними показниками в порядку, передбаченому договором; публікувати в засобах масової інформації детальну інформацію про зміну роздрібних цін на газ за п'ять днів до введення їх у дію та перелік послуг, що надаються споживачеві і вартість яких включена до тарифу на постачання природного газу; надавати споживачам інформацію щодо тарифів на постачання газу, ціни газу, порядку плати за спожитий газ тощо; видавати споживачеві безоплатно бланки договорів, розрахункові книжки з бланками квитанцій та платіжні документи встановленого зразка; розглядати в установленому порядку претензії споживача щодо нарахувань за надані послуги з газопостачання і за наявності відповідних підстав задовольняти його вимоги; самостійно протягом місяця з моменту виявлення факту невідповідності фактичних якісних показників газу нормативним величинам або з моменту перерви у наданні послуг з газопостачання здійснити споживачеві перерахунок розміру плати за неякісні або ненадані послуги з газопостачання, повідомивши його про це протягом 10 календарних днів. Розрахунок населення за надані послуги з газопостачання починаючи з       01 квітня 2015 року здійснюється за роздрібними цінами на природний газ, що використовується для потреб населення, диференційованими залежно від місячного обсягу та видів споживання, що встановлені НКРЕКП, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу (крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 16-1 цих Правил).

Згідно вимог тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620, зняття показань квартирних лічильників газу провадиться представником газопостачальної організації щомісяця станом на останній день звітного місяця (як правило, у день зняття показань будинкових лічильників газу). Показання квартирних лічильників газу фіксуються в окремому журналі поквартирного обліку споживання газу, який зберігається у власника будинку (квартири). У разі неможливості зняття показань квартирних лічильників газу в останній день місяця розрахунковий обсяг споживання газу визначається відповідно до середнього обсягу споживання газу за три попередні місяці; Споживачі, які мають квартирні лічильники газу, заповнюють платіжні документи згідно з діючими цінами для відповідних груп споживачів та показаннями лічильників газу і розраховуються за спожитий газ не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо інше не передбачено договором між споживачем і газопостачальником. Платіжні документи можуть виписуватися газопостачальною організацією. Споживачі, які мають пільги з оплати житлово-комунальних послуг, та отримувачі житлових субсидій розраховуються за спожитий газ відповідно до законодавства та діючих нормативних актів.

Постановою НКРЕКП від 03 березня 2015 року за № 583 з 01 квітня           2015 року встановлено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (з урахуванням податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом), у разі використання природного газу:

1) для приготування їжі та/або підігріву води - 7,188 грн за 1 куб.м.;

2) для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води):

у період з 01 травня по 30 вересня (включно) - 7,188 грн за 1 куб.м.;

у період з 01 жовтня по 30 квітня (включно):

за обсяг, спожитий до 200 м3 природного газу на місяць (включно), - 3,600 грн за 1 куб.м.;

за обсяг, спожитий понад 200 м3 природного газу на місяць, - 7,188 грн за     1 куб.м.

Фактично за укладеним між сторонами договором № 12448 від 30 травня 2012 року ПАТ «Харківгаз» постачає позивачу щомісячно певний обсяг природного газу для потреб населення, а останній приймає його та оплачує за ціною, яка діє на момент поставки газу, на умовах договору з урахуванням Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою КМУ від 09 грудня 1999 року № 2246 та положень тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620. Кількість газу, поставленого позивачу, оформлюється щомісячними актами приймання-передачі газу (бланками квитанцій, відомостями та платіжними документами встановленого зразка), які є підставою для нарахування і сплати щомісячних платежів.

Апеляційний суд, належним чином дослідивши надані учасниками справи докази, дійшов правильного висновку про те, що відповідач, порушуючи умови договору № 12443 від 30 травня 2012 року, Правила надання населенню послуг з газопостачання, затверджені постановою КМУ від 09 грудня 1999 року № 2246, не забезпечив систематичного контрольного зняття показників лічильника позивача, не надав необхідної, достовірної та своєчасної інформації позивачу щодо збільшення тарифів, із запізненням оформив бланк квитанції для здійснення місячного платежу за березень 2015 року,  у зв'язку з чим здійснив безпідставне нарахування надмірного обсягу спожитого газу за квітень 2015 року по збільшеним тарифам.

Доводи відповідача щодо того, що ОСОБА_3 нібито погодився із зафіксованим у відомості, складеній представником Зміївської філії            ПАТ «Харківгаз», обсягом спожитого газу обґрунтовано відхилені судом апеляційної інстанції. При цьому зазначено, що доказів вчинення             ОСОБА_3 перешкод працівникам Зміївської філії ПАТ «Харківгаз» для зняття показників лічильника щодо обсягу спожитого газу у березні 2015 року відповідачем не надано.

Також суд апеляційної інстанції належним чином обґрунтував розмір витрат позивача на правову допомогу, який підлягає стягненню з відповідача у зв'язку із задоволенням позову. Аргументи заявника щодо недоведеності факту надання правової допомоги, її тривалості спростовуються матеріалами справи.

За правилами частини першої, другої статті 410 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а лише зводяться до переоцінки доказів.

Керуючись статтями 402, 409, 410, 415, 416, 418, 419 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Харківгаз» залишити без задоволення.

Рішення апеляційного суду Харківської області від 20 квітня 2016 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.

ГоловуючийД. Д. Луспеник  СуддіО. В. Білоконь   Є. В. Синельников   С. Ф. Хопта    Ю. В.Черняк

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72909079
Записаний
 


Мониторинг доступности сайта Host-tracker.com
email