'ГРО-ЗА' - ГРОмадський правоЗАхисник

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Для того, щоб надіслати запитання, реєстрація у форумі не потрібна.

Автор Тема: Запитання по аліментам  (Прочитано 21251 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Запитання по аліментам
« : 09 Вересня 2019, 13:38:41 »

Мати неповнолітньої дитини, яка проживає у шлюбі в квартирі батька цієї дитини разом з ним, подала заяви на розлучення та на аліменти на дитину. Через 6 місяців вона отримала виконавчий лист про стягнення аліментів на дитину зі свого чоловіка (перебуваючи у шлюбі з ним). а ще через місяць, в день судового засідання по суті справи про розлучення, вона написала заяву про те, що вона передумала розлучатись і відкликає свої позовні вимоги про розлучення. Чоловік пітримував і позовну вимогу своєї дружини і її останню заяву про те, що вона відкликає свої позовні вимоги про розлучення. Обидва батьки - працюють, ніхто не інвалід. пільг не мають.

1) Чи має право у такому випадку (якщо стягувачка аліментів передумала розлучатись і як жила, так і живе разом зі своїм чоловіком у його квартирі разом з дитиною) матір дитини право на отримання аліментів на дитину з батька своєї дитини, перебуваючи у шлюбі з ним і мешкая у його квартирі разом з ним? Якщо так, то на якій підставі? Бо як матір, так і батько мають рівні права і обов'язки по відношенню до своєї дитини.

2) Якщо стягувач отримав виконавчий лист через 6 місяців після дати подання своєї позовної заяви до суду, то вважається, що за ці 6 місяців вже існує заборгованість, але не з вини боржника? У такому випадку жодних штрафів, пені, виконавчий збор, винагорода і т. ін. не стягується? Бо у законі про виконавче провадження є навіть таке:
Цитувати
2. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
  :o

3) Чи може навіть теоретично виникнути заборгованість з вини боржника, якщо він не приховує ні адресу свого проживання, ні місця роботи, а у судовому наказі вказано, що аліменти повинні стягуватись з заробітку боржника ("автоматично" через бухгалтерію місця роботи боржника)?

4) Що саме стягувачка аліментів, яка передумала їх стягувати, повинна зробити, щоб унеможливити дію виконавчого листа по стягненню аліментів у майбутньому (якщо цей лист ще у неї на руках)? Чи для унеможливлення дії цьго виконавчого листа у майбутньому його треба анулювати тільки через суд? Бо у сімейному кодексі написано:
Цитувати
1. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
Тобто, якщо дитина вчилась до 23 років і потребувала матеріальнох допомоги, то стягувачка аліментів може предїявити виконавчий лист до виконання навіть до досягненню дитиною, наприклад, 32 років? І у такому випадку вона буде мати право отримати борг по аліментам за 1 рік?  :o
Записаний

Юрій Васильович

  • Супермодератор
  • *****
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 9850
  • City: Бахмут (Артемівськ)
  • io_ua: Ник
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #1 : 11 Вересня 2019, 08:14:17 »

Ухиляння від  виконання  обов'язку по утриманню дитини можливе і у шлюбі, і під час спільного проживання.
Стягнення аліментів можливе і без розірвання шлюбу.
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #2 : 11 Вересня 2019, 20:40:18 »

Ухиляння від  виконання  обов'язку по утриманню дитини можливе і у шлюбі, і під час спільного проживання.
Стягнення аліментів можливе і без розірвання шлюбу.
Розмовляв сьогодні з незнайомою адвокатесою (випадково). Вона сказала, що наразі у питанні стягнення аліментів існує така практика: "хто раніше встав, того і тапки" - тобто, хто перший з подружжя подав до суду заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину, на користь того й видали судовий наказ! :o Причому жодних доказів того, що відповідач дійсно не надає допомоги на утримання дитини, навіть може не бути - судді легко виписують такі накази! Більше того, ці накази навіть не підлягають скасуванню! Можна лише зменшити суму аліментів, але на це треба вагомі пістави (погіршення матеріального або сімейного стану, погіршення здоров'я і т. ін.)

1) питання:
Докази того, що відповідач (батько дитини) оплачував та оплачує комунальні послуги за позивачку (мати дитини) та дитину, можуть бути підставою для зменшення суми боргу по аліментам (за відповідні періоди) та всі майбутні періоди, коли вони будуть всі спільно проживати - на суму половини спожитих та сплачених послуг за кожний місяць? Чи ні?  ???

Нововиявлені обставини - це також, як правило, виключні ситуації...
Але чому так? У ЦПК ж написано:
Цитувати
Стаття 163. Форма і зміст заяви про видачу судового наказу

2. У заяві повинно бути зазначено:

4) вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються;

5) перелік доказів, якими заявник обґрунтовує обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

3. До заяви про видачу судового наказу додаються:

4) інші документи або їх копії, що підтверджують обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n9165
Нічого цього позивач суду не надала! Але судовий наказ все одно... виписали на її користь? То невже це суд?  >:(

2) питання:
У Сімейному кодексі написано:
Цитувати
Стаття 191. Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

2. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.

Стаття 194. Стягнення аліментів за минулий час та заборгованості за аліментами

1. Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
https://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2947-14
Прошу юристів прокоментувати ці два положення у їх взаємозв'язку для випадку, коли позивачка отримала судовий наказ по стягненню аліментів і не пред'являла його до виконання декілька років по своїй воли (наприклад, була усна домовленість з відповідачем), але перед закінченням строку пред'явлення цього судового наказу вона передумала і все-таки пред'явила його до виконання. У такому разі (без доказів, що позивачка вживала заходи щодо одержання аліментів з відповідача) чи має право суд присудити аліменти за минулий час?
« Останнє редагування: 11 Вересня 2019, 21:10:36 від Олександр_2015 »
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #3 : 12 Вересня 2019, 09:19:38 »

Цитувати
Сімейний кодекс
Стаття 191.
2 ...якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв'язку з ухиленням останнього від їх сплати...
https://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2947-14

А чи може бути доказом того, що позивач вживав заходи щодо одержання аліментів з відповідача... позовна заява позивача про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину? І чи не може бути доказом того, що відповідач ухиляється від сплати аліментів... розписка відповідача, що він отримав копію судового наказу, але самостійно не відніс його до виконавчої служби?  :o
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #4 : 12 Вересня 2019, 17:10:38 »

Я зрозумів. Варіанта є два. Або 1) сплачувати присуджені аліменти самостійно за весь період, не сподіваючись на те, що позивачка притримається свого слова не пред'являти судовий наказ до виконання до повноліття дитини (це варіант "війни" між подружжям з вірогідним розлученням), або 2) мирова угода про припинення виконання відповідачем судового наказу про стягнення аліментів та анулювання боргу (якщо це можливо):
Цитувати
Стаття 19. Права і обов’язки сторін та інших учасників виконавчого провадження

2. Сторони у процесі виконання рішення відповідно до процесуального законодавства мають право укласти мирову угоду, що затверджується (визнається) судом, який видав виконавчий документ.

Стаття 39. Закінчення виконавчого провадження

1. Виконавче провадження підлягає закінченню у разі:

2) затвердження судом мирової угоди, укладеної сторонами у процесі виконання рішення;
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19

Але ж судовий наказ все одно залишиться навіть після мирової угоди! Значить є тільки варіант "війни?"  ???
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #5 : 13 Вересня 2019, 09:51:07 »

І ще таке питання.
А як відповідач зможе самостійно виконувати судовий наказ, якщо позивачка не тільки не пред'явить його до виконання, а й не надасть відповідачу свої банківські реквизити для самостійного перерахування аліментів? Виконавча служба не приймає судови накази від відповідачів! Як уникнути накопичення боргу по аліментам? ???
« Останнє редагування: 13 Вересня 2019, 10:04:09 від Олександр_2015 »
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #6 : 13 Вересня 2019, 14:18:36 »

1) Чи можна витребувати платіжні реквизити позивачки через суд, який виписував судовий наказ? Як це правильно зробити?
2) Чи (якщо вона погодиться) вона може їх надати мені особисто письмово, завіривши їх у нотаріуса?
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #7 : 13 Вересня 2019, 21:20:12 »

Судовий наказ:
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #8 : 14 Вересня 2019, 19:36:08 »

1) Чи можна витребувати платіжні реквизити позивачки через суд, який виписував судовий наказ? Як це правильно зробити?
2) Чи (якщо вона погодиться) вона може їх надати відповідачу письмово, завіривши їх у нотаріуса?
Як я зрозумів, на перше питання відповідь "ні", а нотаріус оформлює тільки договори по аліментам...

Тим часом виникли наступні питання:

1) Чи можна зменшити розмір аліментів (наприклад, до нуля) через суд без доказів погіршення матеріального або сімейного стану, погіршення здоров'я і т. ін., а виключно через те, що у нас ґендерна рівність, а витрати на дитину у відповідача та позивачки приблизно однакові?

2) Якщо це практично неможливо, а позивачка передумала пред'являти судовий наказ до виконання, то чи може відповідач самостійно відкрити особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та а) самостійно перераховувати аліменти на цей рахунок чи б) подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії про відрахування аліментів на дитину, де вказати цей особистий рахунок дитини?

3) Чи зобов'язаний відповідач у разі самостійного відкриття особистого рахунку дитини повідомити про це позивачку (наприклад, рекомендованим листом з описом та повідомленням), щоб вона могла щомісячно розпоряджатись аліментами дитини?
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #9 : 16 Вересня 2019, 15:32:54 »

На "Безоплатній правовій допомозі" мені сказали, що я не маю права самостйно відкрити особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, але порадили звернутись до Органу опіки та піклування (до Служби у справах дітей та сім'ї), щоб вони провели обстеження щодо проживання дитини зі мною і склали відповідний акт. А далі вже можна буде на підставі доказу того, що дитина проживає зі мною, подавати до суду щодо... перепризначення аліментів. Тільки мені не зрозуміло:
1) Як щодо "заборгованості" з аліментів (судовий наказ позивачка не пред'являла до виконання) з лютого 2019 року - їх також повинні перепризначити? А що це взагалі означає? Це просто я не буду боржником, чи боржником буде... позивачка? :o
2) А якщо позивачка також проживає разом з дитиною, то хто кому платить аліменти?  :o
Нічого не зрозумів...  ???
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #10 : 16 Вересня 2019, 20:39:02 »

На "Безоплатній правовій допомозі" мені сказали, що я не маю права самостйно відкрити особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, але порадили звернутись до Органу опіки та піклування (до Служби у справах дітей та сім'ї), щоб вони провели обстеження щодо проживання дитини зі мною і склали відповідний акт. А далі вже можна буде на підставі доказу того, що дитина проживає зі мною, подавати до суду щодо... перепризначення аліментів. Тільки мені не зрозуміло:
1) Як щодо "заборгованості" з аліментів (судовий наказ позивачка не пред'являла до виконання) з лютого 2019 року - їх також повинні перепризначити? А що це взагалі означає? Це просто я не буду боржником, чи боржником буде... позивачка? :o
2) А якщо позивачка також проживає разом з дитиною, то хто кому платить аліменти?  :o
Нічого не зрозумів...  ???
У Службі у справах дітей та сім'ї сказали, що вони роблять обстеження побутових умов проживання дитини і таке інше не за заявами, а наприклад, коли вони є треті особи у судовому процесі. А довідку про проживання дитини з батьком може надати і ЖЕД...

Так і не зрозуміло - чи можна оскаржити цей судовий наказ, чи одразу скаржитись до ЄСПЛ?  ???
Так можна зробити половину батьків всіх неповнолітніх дітей в Україні - без суда, слідства, жодних доказів та без права на оскарження! Може одразу після народження дитини всіх батьків автоматично робити боржниками по аліментам? А що?  :-\  Свавілля...  :(
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #11 : 18 Вересня 2019, 17:04:44 »

Сьогодні в "Безоплатній правовій допомозі" мені сказали, що батько дитини, який по судовому наказу повинен сплачувати аліменти на дитину, також має право подати аналогічну заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів з дружини, оскільки дитина проживає з батьком. Ось тільки не знаю - чи обов'язково брати довідку в ЖЕД про те, що дитина проживає разом з батьком (мати дитини аналогічну довідку не надавала, коли подавала свою заяву). Судовий наказ ще не пред'явлено до виконання...
Записаний

stepan

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2196
  • City: kiev
    • Перегляд профілю
    • Email
Re: Запитання по аліментам
« Reply #12 : 18 Вересня 2019, 22:26:35 »

СУДОВА ПРАКТИКА
Аліменти стягуються з депозитних вкладів боржника - ВС
18.09.2019
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/189427_almenti-styaguyutsya-z-depozitnikh-vkladv-borzhnika---vs
Цитувати
Зміст положень Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів включає до поняття «заробітку» також і виплати, які заробітною платою не є, зокрема доходи від підприємницької діяльності, кооперативів тощо, що свідчить про більш широке тлумачення змісту поняття «заробіток», ніж виплати, які виплачуються в межах трудових правовідносин.
Відповідне положення містить постанова від 5 вересня 2019 року по справі № 760/4569/18-ц Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду.
https://verdictum.ligazakon.net/document/84182492?utm_source=jurliga.ligazakon.ua&utm_medium=news&utm_campaign=Verdictum_text&utm_content=jl08&_ga=2.161069501.1035691549.1568834638-93011533.1568834638
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #13 : 19 Вересня 2019, 11:01:44 »

Ця судова практика мене не цікавить, бо по-перше, у мене немає депозитних вкладів, а по-друге, я збираюсь (після консультацій) поступово сплатити через пошту цей незаконний борг і параллельно також подати на аліменти. А от з цього питання мене цікавить судова практика: чи були вже такі прецеденти, щоб подружжя платили один одному аліменти на утримання дитини, проживаючи всі разом у шлюбі?  ???
Записаний

Олександр_2015

  • *
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 2030
    • Перегляд профілю
Re: Запитання по аліментам
« Reply #14 : 20 Вересня 2019, 20:43:24 »

Сьогодні в "Безоплатній правовій допомозі" мені сказали, що батько дитини, який по судовому наказу повинен сплачувати аліменти на дитину, також має право подати аналогічну заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів з дружини, оскільки дитина проживає з батьком. Ось тільки не знаю - чи обов'язково брати довідку в ЖЕД про те, що дитина проживає разом з батьком (мати дитини аналогічну довідку не надавала, коли подавала свою заяву). Судовий наказ ще не пред'явлено до виконання...
ЖЕДи вже пару років як не видають таких довідок (форма 13). Сьогодні отримав цю довідку (реєстрація місця проживання дитини) у ЦНАП, правда вони захотіли оригінал свідоцтва про народження дитини.  :o
Записаний
 

+ Швидка відповідь


Мониторинг доступности сайта Host-tracker.com
email